به سايت اطلاعات.نت
خوش آمديد
 

 صفحه اول | روزنامه ها | گروهاي سياسی| ادب و هنر | راديو | موسيقی | تلويزيون | فايل هاي صوتی
وب لاگها
| كامپيوتر | مقالات مذهبی | ورزشی |  تاريخ وفرهنگ| تماس با ما  | بایگانی

نه شرقی نه غربی, نه تازی شدن را                براي  تو ای بوم بر دوست دارم


 

چاپ خبر  

 

ایران در نشست شرم الشیخ شرکت می کند


 نشست شرم الشیخ سوم و چهارم ماه مه برگزار می شود
دفتر نخست وزیری عراق اعلام کرد که محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری ایران از موافقت این کشور برای شرکت در نشست شرم الشیخ در مصر خبر داده است.

قرار است منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران در این نشست شرکت کند. در صورت حضور قطعی آقای متکی در شرم الشیخ مصر، وی با کاندولیزا رایس، وزیر امور خارجه آمریکا بر سر یک میز خواهد نشست.

پیش از این ایران درباره شرکت احتمالی خود در این نشست، موضعی مبهم در پیش گرفته بود و حتی سفر هوشیار زیباری، وزیر امور خارجه عراق به ایران موجب آن نشد که ایران موضع قطعی خود را اعلام کند.

آمریکا بارها خواهان حضور ایران در نشست شرم الشیخ شده بود. خانم رایس اخیر در مصاحبه ای گفته بود که خواهان شرکت جمهوری اسلامی در اجلاس شرم الشیخ است و افزوده بود که ایران نباید این فرصت را از دست بدهد.

خانم رایس در مصاحبه با روزنامه فایننشال تایمز، سیاست تغییر رژیم در ایران از سوی دولت آمریکا را رد کرده و گفته بود که سیاست دولت جورج بوش در قبال ایران هرگز بر مبنای تغییر حکومت در ایران نبوده و کاخ سفید تنها به دنبال تغییر رفتار این حکومت است.

وزیر خارجه آمریکا خاطرنشان کرده بود که اگر ایران غنی سازی اورانیوم را متوقف کند، آمریکا سیاست 27 سال گذشته خود را تغییر داده و در کنار قدرت های بزرگ با ایران بر سر میز مذاکره خواهد نشست.

نشست شرم الشیخ که با هدف برقراری ثبات و امنیت در عراق صورت می گیرد، قرار است سوم و چهارم ماه مه (سيزدهم و چهاردهم ارديبهشت) آينده، در منطقه توریستی شرم الشيخ مصر برگزار شود.

نشست شرم الشیخ با حضور همسایگان عراق و کشورهای عضو دایم شورای امنيت به اضافه آلمان، ژاپن و کانادا برگزار می شود و قرار است وزرای خارجه این کشورها در نشست شرکت کنند.

خبر شرکت ایران در نشست شرم الشیخ را برای اولین بار خبرگزاری رویتر به نقل از وزارت خارجه عراق اعلام کرد. وزارت خارجه عراق همچنین گفته است که احتمال بسیار زیادی وجود دارد که نمایندگان ایران و آمریکا مذاکرات دو جانبه ای را در این کنفرانس انجام دهند.

خبر شرکت ایران در نشست شرم الشیخ در حالی اعلام می شود که علی لاریجانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در دیداری از پیش اعلام نشده وارد بغداد شده است. وی در فرودگاه بغداد مورد استقبال مقامات عراقی قرار گرفته و قرار است با نوری المالکی، نخست وزیر عراق دیدار کند.

آقای لاریجانی قرار است در مورد نشست شرم الشیخ و 5 تبعه ایرانی که توسط نیروهای آمریکایی در اربیل در شمال عراق توسط نیروهای آمریکایی بازداشت شدند با نخست وزیر عراق گفتگو کند.

قرار بود برهم صالح، معاون کرد نخست وزیر عراق نیز به ایران سفر کند که این سفر وی لغو شده است.

دیدار احتمالی وزرای خارجه ایران و آمریکا

هوشیار زیباری، وزیر امور خارجه عراق در گفتگو با خبرگزاری رویتر از احتمال دیدار نمایندگان ایران و آمریکا در حاشیه کنفرانس شرم الشیخ خبر داده است.

پیش از این، جورج بوش، رئیس جمهوری آمریکا هم از احتمال ملاقات وزیر خارجه کشورش با وزیر خارجه ایران در جریان کنفرانس شرم الشیخ خبر داده بود. آقای بوش در مصاحبه شبکه خبری پی بی اس گفته بود که خواسته اش کمک به عراق است و نه گفتگوی دوجانبه با ایرانی ها.

مقامات آمریکایی طی ماه های اخیر ایران را متهم به دخالت در خشونت های عراق کرده اند اما ایران می گوید که حضور نیروهای خارجی عامل نا امنی در عراق است.

آقای زیباری گفته است که احتمال بسیار زیادی وجود دارد که نمایندگانی از ایران و آمریکا در حاشیه نشست شرم الشیخ، مذاکرات دو جانبه ای داشته باشند. وی افزوده که این دیدار احتمالی شاید در سطح وزرای امور خارجه دو کشور نباشد اما در هر حال قدم مهمی به شمار خواهد رفت.

وزیر امور خارجه عراق همچنین به رویتر گفت که هر عاملی که منجر به کاهش تنش ها در منطقه شود، اثری مثبت بر وضعیت عراق خواهد گذاشت.

آقای زیباری ابراز امیداری کرده که منوچهر متکی در نشست شرم الشیخ حاضر شود و گفته است حضور ایران در این نشست در سطحی پائین تر از وزیر امور خارجه مفید نخواهد بود و از آن استقبال نمی شود.
توجه:
استفاه از مطالب اطلاعات.نت با ذكر ماخذ آزاد می باشد

با خبرهای خود به خبررسانی اطلاعات.نت ياری رسانيد!  -  http://ettelaat.net/ -

Copyright © 1999-2018 Ettelaat Network, All  Rights Reserved
Webmaster
اطلاعات.نت به هيچ گروه و مرام و مسلك وابسته نيست