سفر ملک عبدالله به ايران

ملک عبدالله، پادشاه اردن، قرار است روز سه شنبه (2 سپتامبر) برای انجام يک ديدار 2 روزه وارد تهران شود.

اعلام شده است که ملک عبدالله، در مدت اقامتش در ايران با رئيس جمهور و وزير خارجه ايران و برخی ديگر از مقامات بلند پايه ايران ديدار و گفتگو خواهد کرد.
گفته شده آينده عراق و نقش ايران و اردن به عنوان همسايگان عراق، از جمله مسايل مورد بحث بين ملک عبدالله و مقامات ايرانی خواهد بود.

در حاليکه مقامات شورای حکومتی عراق ابراز تمايل کرده اند تا در ايران دفتر نمايندگی داشته باشند، اردن اعلام کرده است که شورای حکومتی موقت عراق را به رسميت نمی شناسد.

برای ديدن اسامی اعضای شورای حکومتی موقت عراق، اينجا را کليک کنيد

اما مقامات اردن تاکيد کرده اند که با اين شورا که تحت حمايت آمريکاست همکاری خواهند کرد.

در خصوص پيشينه روابط اردن و ايران دکتر صادق زيبا کلام، استاد دانشگاه در ايران به بی بی سی گفت که روابط ايران و اردن در سالهای اوليه انقلاب اسلامی ايران به خصوص در آن سالها که "ايدئولوژی در سياست خارجی ايران غلبه داشت" تيره بود و رابطه ای با اردن تقريبا وجود نداشت.

دکتر زيبا کلام افزود که حمايت اردن از عراق در طول جنگ ايران و عراق دليل ديگری بر عدم وجود روابط گرم بين اين دو کشور بود.

آقای زيبا کلام معتقد است به نظر می رسد که دو کشور در چند سال اخير در سياست خارجی خود نسبت به يکديگر دست به تحولاتی زده اند.

اين استاد دانشگاه معتقد است که معضل عراق، مساله فلسطين، مشکل گروههای بنيادگرا مانند شبکه القاعده و روابط تجاری از جمله محورهايی است که می تواند ايران و اردن را به يکديگر نزديک کند.
بی بی سی