بيانيه‌ي پاياني دهمين اجلاس مجلس خبرگان رهبري


ايسنا 
دهمين اجلاس رسمي مجلس خبرگان رهبري دوره‌ي سوم، عصر امروز (سه‌شنبه) با صدور بيانيه‌اي به كار خود پايان داد.
به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران، متن كامل اين بيانيه به اين شرح است:

بسم الله الرحمن الرحيم
سپاس خداوند را كه توفيق عنايت فرمود دهمين اجلاس دوره‌ي سوم مجلس خبرگان رهبري را در ايام فرخنده‌ي دو ولادت مسعود امير مومنان علي (ع) و امام جواد (ع) برگزار نماييم. مجلس خبرگان رهبري با تبريك اعياد ماه مبارك رجب به محضر حضرت بقيه الله الاعظم ارواحنا فداه و شيفتگان خاندان پيامبر (ص) و گرامي داشت ياد شهيدان عزيز هفتم شهريور بر نكات ذيل تاكيد مي‌كند:

1- اسلاميت ستون فقرات نظام مقدس ماست آنچنان‌كه در اصل چهارم قانون اساسي آمده است، بايد اين چارچوب در تمامي قوانين و مقررات نظام ملحوظ گردد. بر اين اساس انتظار مي‌رود تلاش همه‌ي مسوولان در جهت تقويت اسلام و تعميق باورهاي ديني باشد.
در اين راستا از همه‌ي دست اندركاران سياسي و فرهنگي نظام مي‌خواهيم كه در مقابله با سيل بنيان‌كن تهاجم و شبيخون فرهنگي كه اسلام و فرهنگ ملي ما را هدف قرار داده برنامه‌ريزي‌هاي خود را براي مبارزه با تهاجم فرهنگي قرار داده، با همه‌ي مظاهر فساد بخصوص در عرصه‌ي فرهنگي برخورد كنند، اجازه ندهند در عالم نشر و هنر كساني با قلم‌هاي مسموم و برنامه‌هاي مبتذل، دين، اخلاق و عفت عمومي جامعه و هويت ملي ما را تاراج ببرند. از مسوولان ذيربط مي‌خواهيم كه در تصويب لايحه‌ي كنوانسيون زنان به نظرات مراجع عظام تقليد توجه لازم مبذول دارند.

2- مردم در جمهوري اسلامي صاحب حكومت‌اند و بايد تمام مقررات در چارچوب اسلام و در جهت خدمت به آنان تنظيم گردد. در سال نهضت خدمت رساني به مردم از همه‌ي مسوولان محترم نظام اسلامي انتظار مي‌رود نه تنها برنامه‌هاي خود را بر اين اساس تنظيم كنند بلكه به تعبير رساي مقام معظم رهبري مسابقه در اين امر بگذارند. از اين رهگذر است كه مردم مومن و وفادار ما بيش از گذشته به نظام اسلامي ابراز علاقه كرده در راه حفظ و پاسداري از آن فداكاري مي‌كنند. بطور مكرر مقام معظم رهبري مدظله تصريح كرده‌اند كه توجه به معيشت مردم از وظايف مهم است. اميد كه در اين راستا گام‌هاي بلند برداشته شود.

3- قانون اساسي ميثاق ملي امت اسلامي ماست و به خوبي ظرفيت حل تمامي مشكلات جامعه را دارد. با التزام عملي به اصول اين قانون مي‌توان بحران‌ها را پشت سر گذاشت، طبق قانون اساسي جايگاه همه‌ي نهادهاي نظام مشخص بوده تا بتوانند به وظايف قانوني خود عمل كنند، قواي سه گانه و ساير نهادهاي قانوني ديگر، نهادهاي عالي كشور هستند كه تمامي قانونمداران بايد حريم آنها را حفظ كنند. در اينجا تاسف خود را از حريم شكني‌هايي كه طي ماههاي اخير نسبت به نهاد قانوني شوراي نگهبان كه پاسدار قانون اساسي اسلاميت نظام است ابراز داشته از اين شوراي محترم مي‌خواهيم كه در انتخابات مجلس هفتم بدون توجه به فضاسازي‌هاي مسموم به وظيفه‌ي قانوني خود عمل كنند.

4- ولايت فقيه نماد عظمت، استقلال، انسجام، وحدت ملي و سربلندي نظام اسلامي است انقلاب ما در اين گلستان به بار نشست و به حمدالله 25 سال است كه شميم جان تمامي شيفتگان اسلام از گل معطر ولايت فقيه بهره‌مند است. ولايت فقيه از اصول بنيادين قانون اساسي است كه التزام عملي به آن از بديهي‌ترين اصول قانونمداري است. بر اين پايه همگان (بويژه جريان‌هاي سياسي جامعه) را به اطلاعت از رهنمودهاي حكيمانه‌ي ايشان فرا مي‌خوانيم.

‌٥- تقوا و عدالت مبناي مشروعيت مسوولان در نظام اسلامي است، آنها بايد تلاش خود را در جهت مبارزه با تبعيض و امتياز طلبي نابجا در عرصه‌هاي سياسي و اقتصادي كه مصداق بارز ظلم است به كار برند. مبارزه با فقر و فساد به ويژه در عرصه‌ي اقتصادي ، مبارزه با گراني و تورم و اعتياد، و ايجاد اشتغال به منظور حل معضل بيكاري گامهاي بلند در جهت استقرار كامل عدالت اجتماعي است. ضمن تقدير وتشكر از خدمات ارزشمندي كه در اين جهت انجام شده، مسوولان محترم را به تلاش بيشتر در اين عرصه فرا مي‌خوانيم.

‌٦- وحدت كلمه از اصول اساسي مورد تاكيد امام راحل عظيم الشان و مقام معظم رهبري مدظله است، وفاق و همدلي مردم ما، ميوه‌ي شيرين پيروزي انقلاب اسلامي را با خود به ارمغان آورد. همين عامل است كه در تداوم انقلاب نيز منشا بركات فراوان مي‌باشد. بر اين پايه بر وحدت همه‌ي اقشار به ويژه مسوولان نظام كه تاثير ژرفي در ناكامي توطئه‌هاي دشمنان دارد، تاكيد مي‌نماييم، انتظار خبرگان منتخب ملت عظيم‌الشان اين است كه همگان به ويژه رسانه‌هاي جمعي مبشر وحدت و صفاي جامعه باشند و تمام تلاش خود را در جهت تنش‌زدايي از جامعه به كار برده و از ايجاد التهاب و تشنج كه خواست دشمنان است پرهيز كنند.

‌٧- هفتمين دوره‌ي انتخابات مجلس شوراي اسلامي را در پيش داريم. انتظار ما از ملت رشيد و سربلند ايران آن است كه همان گونه كه تاكنون حضوري شكوهمند پاي صندوقهاي راي داشتند در اين انتخابات نيز با حضور فعال و پرنشاط خود بار ديگر دشمنان را مايوس نمايند و از مسوولان محترم نظام و رسانه‌هاي جمعي مي‌خواهيم كه تلاش كنند تا فضايي آرام، دلنشين، معتدل و منطقي و به دور از كشمكش‌ها و جدال‌هاي تنش‌زاي سياسي زمينه‌ي حضور هرچه گسترده‌تر مردم را در انتخابات فراهم سازند.

‌٨- جمهوري اسلامي ايران هرگز در پي توليد سلاح كشتار جمعي نبوده و نخواهد بود. زيرا نظام اسلامي خود را پايبند به ارزشهاي اسلامي دانسته و بكارگيري اين گونه سلاحها را مخالف بينش و منش اسلامي مي‌داند. لكن استفاده‌ي صلح‌آميز از انرژي هسته‌يي حق مشروع و قانوني همه‌ي كشورها از جمله جمهوري اسلامي است. هياهوي آمريكا و دولت‌هاي استكباري ديگر در اين رابطه در راستاي توطئه‌ي مداوم و مكرر آنها عليه نظام اسلامي ايران است. آنها در حالي كه بي‌چون و چرا از اسرائيل كه به كمك خود آنها سلاحهاي هسته‌يي را به دست آورده حمايت كرده، ايران اسلامي را به ناحق متهم به توليد سلاح كشتار جمعي مي‌نمايند. از مسوولان نظام اسلامي مي‌خواهيم كه با شجاعت در برابر اين توطئه ايستاده و تسليم خواسته‌هاي آمريكا و استكبار جهاني نشوند.

‌٩- مجلس خبرگان رهبري با گراميداشت ياد شهيد محراب آيت الله سيد محمد باقر حكيم و همراهانش اعلام مي‌دارد اشغالگران بايد پاسخگوي اين جنايت و مشابه آن باشند. آنها بايد هر چه سريعتر به اشغال عراق خاتمه داده و عراق را به عراقي‌ها واگذاشته تا آنها خود سرنوشت خود را رقم بزنند. از ملت مظلوم و ستم كشيده عراق انتظار مي‌رود كه با وحدت و همدلي خود توطئه‌هاي استكبار را خنثي كرده و از اين رهگذر عراقي آباد و سربلند را بر اساس موازين ديني طراحي كنند. از اين مردم مومن انتظار مي‌رود كه از حوزه‌ي علميه ارزشمند هزار ساله‌ي نجف كه نقش محوري در استقلال و عظمت مردم عراق داشته پاسداري كرده و نگذارند اين شجره‌ي طيبه بيش از اين آسيب ببيند.

‌١٠- دوره تاهز تهاجم اسرائيل به سرزمين‌هاي اشغالي فلسطين و ترور شخصيت‌هاي جهادي فلسطيني نشان از شكست سنگين آمريكا در طرح موسوم به نقشه راه دارد. اميد است دولت‌ها و ملت‌هاي مسلمان با يكديگر همصدا شوند تا سرزمين مقدس فلسطين را از اشغال صهيونيست‌ها آزاد سازند.

در پايان با آرزوي توفيق براي ملت بزرگ ايران و طلب علو درجات براي امام راحل عظيم الشان (ره) و همه‌ي شهيدان والا مقام امت اسلامي و درخواست طول عمر با عزت براي رهبر معظم انقلاب اسلامي مدظله يادآور مي‌شود كه ماههايي كه پيش رو داريم، ماههاي بسيار پر بركت و ارزشمندي است، اميد است با قدرشناسي از اين فرصت‌ها جان خود را به ميهماني خداوند برده، زمينه قرب به حضرتش را فراهم سازيم.

والسلام‌عليكم و رحمت‌الله
مجلس خبرگان رهبري
‌١٨/٦/١٣٨٢